Wydarzenia

Dołącz do nas

Wybierz wydarzenia najlepsze dla Ciebie i zarezerwuj termin w kalendarzu. Pamiętaj, że na część z nich obowiązują zapisy poprzez formularz rekrutacyjny. Wszystkie ważne informacje znajdziesz poniżej.

Czekamy na Ciebie!

Dlaczego “Tkocze”?

6 maja 2025, godz. 18.00

Spotkanie z wydawcą “Tkoczy” Gerharta Hauptmanna, Pejterem Długoszem (Silesia Progress) oraz tłumaczem utworu na język śląski, Mirosławem Syniawą.

Porozmawiamy o kulisach wydania książki i jej społecznym odbiorze. Mirosław Syniawa zdradzi też, jak wygląda warsztat tłumacza i jakie wyzwania językowe musiał podjąć przy tłumaczeniu dramatu noblisty. Czeka nas także debata dotycząca miejsca G. Hauptmanna we współczesnej literaturze.

Od tkaczy do czytaczy

10 maja 2025

24 maja 2025

Warsztaty czytania performatywnego prowadzone przez wykładowców Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie: dr. hab. Przemysława Kanię, aktora Teatru Zagłębia oraz dr. Piotra Bułkę, aktora Teatru Śląskiego. Nasi trenerzy prowadzą także wysoko oceniane warsztaty aktorskie dla dorosłych w ramach Aktorskiej Drużyny.

Podczas pierwszego spotkania przejdziemy trening aktorski - ćwiczenia dykcyjne, oddechowe, ruchowe oraz pracę nad ekspresją sceniczną.

Druga część warsztatów będzie przygotowaniem do publicznego odczytania fragmentów książki "Tkocze" Gerharta Hauptmanna. W tej części uczestnicy nauczą się interpretować tekst, dowiedzą się, jak wyrażać emocje w słowie mówionym oraz nauczą się operować czytelnie, a zarazem autentycznie, językiem śląskim na scenie.

_____

Uwaga! Liczba miejsc limitowana! Na to wydarzenie obowiązują zapisy poprzez FORMULARZ.

Wydarzenie stanowi integralną całość - konieczny jest udział w obu warsztatach. Uczestnicy warsztatów wystąpią następnie w Chełmsku Śląskim i powiecie bieruńsko-lędzińskim podczas czytań performatywnych.

Śląska mozaika: jak XIX wiek kształtował społeczeństwo i gospodarkę regionu

15 maja 2025, godz. 18.00

Dr n. hum. Joanna Knapik przybliży nam wydarzenie będące osią utworu G. Hauptmanna, czyli bunt śląskich tkaczy z 1844 roku.

Poznamy tło historyczno-społeczne, by lepiej zrozumieć motywacje i wybory ludzi walczących o swą godność na przekór postępowi technicznemu i interesom potentatów przemysłowych. Na ile podobni są w tej walce do nas, którzy stoimy właśnie na progu jednej z największych rewolucji cywilizacyjnych, czyli rozwoju sztucznej inteligencji? Jakie wnioski możemy wyciągnąć z historii śląskich rzemieślników?

Śladami Gerharta Hauptmanna

14-15 czerwca 2025

*

Od tkaczy do czytaczy

14 czerwca 2025

Wycieczka na Dolny Śląsk do miejsc związanych z G. Hauptmannem oraz dramatem “Tkocze”.

Odwiedzimy Szczawno-Zdrój (miejsce urodzenia noblisty), Szklarską Porębę (dom Carla i Gerharta Hauptmannów – obecnie muzeum literackie), Jelenią Górę-Jagniątków (dom Gerharta Hauptmanna - obecnie muzeum literackie), Chełmsko Śląskie (ważny ośrodek tkacki w XVIII-XIX w. z zachowanymi domami tkaczy).

14 czerwca w Chełmsku Śląskim zaprezentujemy efekt naszych warsztatów i przygotujemy czytanie performatywne “Tkaczy” dla mieszkańców i turystów, co będzie symbolicznym mostem literackim między Dolnym a Górnym Śląskiem.

____

Uwaga! Liczba miejsc limitowana! Na to wydarzenie obowiązują zapisy poprzez FORMULARZ.

Pierwszeństwo mają osoby po warsztatach aktorskich, występujące w ramach czytania performatywnego.

Milczenie także jest wyborem

17 czerwca 2025, godz. 18.00

Wykład poświęcony postawom ludzi wobec systemów totalitarnych prowadzony przez dr n. hum. Joannę Knapik.

Wiodącym wątkiem będą ostatnie lata życia G. Hauptmanna oraz jego budzące dziś kontrowersje wybory. Omówione zostaną mechanizmy niszczenia demokracji i destrukcyjny wpływ propagandy. Poruszona zostanie także tematyka przesiedleń ludności na Śląsku w latach 1945-1946.

W sepii i w kolorze

wrzesień 2025

Warsztaty kolażu prowadzone przez Agnieszkę Czerniak, artystkę-plastyczkę z Lędzin, doświadczoną edukatorkę kulturalną.

Stworzone podczas warsztatów kolaże posłużą jako elementy scenografii dla czytania performatywnego w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

____

Uwaga! Liczba miejsc limitowana! Na to wydarzenie obowiązują zapisy poprzez FORMULARZ.

Od tkaczy do czytaczy

wrzesień 2025

Czytanie performatywne “Tkoczy” w wybranych domach kultury powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Szczegóły tego wydarzenia podamy wkrótce, ale już dziś możecie zaprosić swoją rodzinę i przyjaciół na wspólną teatralną ucztę. Przeżyjcie z nami ten wyjątkowy spektakl przygotowany przez Waszych sąsiadów i znajomych. Warto!

“Tkocze” w Teatrze Śląskim

październik 2025

Wspólna wizyta w Teatrze Śląskim w Katowicach i udział w spektaklu “Tkocze” w reżyserii Mai Kleczewskiej, jednej z najważniejszych współczesnych polskich reżyserek.

Na ten spektakl bilety wyprzedają się błyskawicznie. Nic dziwnego - to dzieło, w którego realizację zaangażowane są osoby jedne z najważniejszych dziś dla śląskiej kultury i tożsamości. Przejmująca, zapadająca w pamięć i serce interpretacja dramatu noblisty.

*

Uwaga! Liczba miejsc limitowana!

To wydarzenie jest podziękowaniem dla najbardziej aktywnych uczestników projektu. Pierwszeństwo mają osoby po warsztatach aktorskich, występujące w ramach czytania performatywnego.

Intuit Mailchimp logo
Facebook icon
Instagram icon
Website icon

© 2025 Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lędzinach